• 0 (530) 700 53 58
  • info@vefaklinik.com
  • Seyhan/ADANA

Üfürüm Sesi Nedir?

Ah şu üfürüm, üfürme, üfürük, hava sesi?

Bazen herhangi bir sebeple bebek veya çocukları bir hekime gösterdiğimizde ağız, burun boğaz muayenesi derken kalp bölümünü dinledikten sonra muayene bitiminde kalp muayenesinde üfürüm duyuyorum, daha önce kalp bölümüne gösterdiniz mi veya kalbinde delik olabilir kalp bölümüne götürmeniz gerek dediği çok olur. 

Bu durum ailelerle endişe ve korkuya yol açar epeyce. Oysa bu muayene bulgusu her zaman ağır bir kalp hastalığının belirtisi değildir. 

Üfürüm birçok defa birçok mecrada anlatılmış olsa da, hatta hastalarımıza hastalığın adı detaylı olarak verildiği halde bile “benim çocukta üfürüm hastalığı var” gibi anne baba tarafından söylenmeye devam edilebiliyor.

Üfürüm, hastalığın adı değildir. Bazı kalp hastalıklarında, özellikle yapısal kalp hastalıklarında, kalp delikleri, kapak darlıkları veya yetersizliklerinde muayene sırasında hekim tarafından duyulan bir sestir. Bu sesi duyan hekim diğer kalp hastalığı belirtilerinin olup olmamasına göre (nefes darlığı, beslenirken zorlanma, emerken, ağlarken morarma, kilo alamama, çabuk yorulma, göğüs ağrısı, bayılma ve önemli bazı muayene bulgularının varlığında) bazen acil olarak çocuk kalp bölümüne yönlendirir. 


Bu üfürüm sesi hafiften fazlaya dek duyulabilir. Hafif bir ses olarak duyulması hafif bir hastalık olduğu, fazla duyulması da her zaman ağır bir hastalık olduğu anlamı taşımaz. 
Üfürüm herhangi bir hekim tarafından duyulduğunda yapılması gereken uygun bir zamanda bebeğin veya çocuğun çocuk kardiyoloji tarafından görülmesidir.

Çocuk kardiyoloji bölümünde yapılacak olan muayene ve asıl olarak da ekokardiyografi yani kalp ultrasonu ile bu üfürüm sesine neden olabilecek hastalıklar saptanır ve bazen ağır bazen hafif kalp hastalığı saptanır ve ona göre yapılacaklar belirlenir. Bazen de herhangi bir hastalık saptanmaz ve aileye gözünüz aydın kalbinde problem yok, sizin çocukta masum üfürüm dediğimiz ses var, bunun da bir önemi yok der göndeririz.  

Sonuç olarak her üfürüm sesi mutlaka bir kalp hastalığı ile ilişkili olmayabilir. Üfürüm duyulduğunda yapılması gereken çocuk kardiyoloji bölümüne en uygun zamanda başvurmaktır.

Tüm çocuklarımıza sağlıklı bir gelecek diliyorum. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir