• 0 (530) 700 53 58
  • info@vefaklinik.com
  • Seyhan/ADANA

DAMAR BENLERİ (HEMANJİOMLAR) VE TEDAVİLERİ

Damarsal yapılardan oluşan ve damar beni olarak bilinen hemanjiomlar birkaç farklı şekilde kendilerini gösterirler. Çoğunlukla ciltte, yüzeyel, bazen kabarık, küçük veya büyük, sınırları düzenli bazen düzensiz şekillerde bulunabilirler. 

Kimi zaman da iç organlar özellikle karaciğerde bazen soluk borusunda veya çevresinde beyin yapısı içinde tek, küçük veya büyük ya da ikiden fazla şekilde olurlar.

Yüzeysel olanlar cildin her yerinde bulunabilirler. Anal bölgeden göz kapaklarına dek birçok bölgede görülebilirler. Genelde çoğu tedavi gerektirmez ve bebeklik süresi içerisinde küçülür veya kaybolurlar. Ancak bir kısmı özellikle de kritik vücut bölgelerinde bulunanlar ve “hemanjiomatozis” tarzında çok sayıda olanlar ile saldırgan seyirliler, kanama eğilimi bulunanlar, ülsere seyredenlerin tedavi edilmeleri gerekir. 

Önceleri cerrahiden bazı kanser ilaçlarına dek pek çok tedavi yöntemi uygulanmasına rağmen özellikle tehlikeli olanların tedavi yanıtları yeterli değildi. Yaklaşık on beş seneden beri ise hemen her tipinde, bazı kalp ve tansiyon hastalıklarında kullandığımız propranalol ilacının çok etkili olduğu görüldü. O zamandan beri kazanılan deneyimler hemanjiom ile etkili bir şekilde baş edebilmemizi sağladı. 

Damar beni olan bebekleri öncelikle iç organ taraması ve bazı tetkikler ile değerlendirdikten sonra tedavi edilmesine karar verdiğimizde ilacı başlıyor ve takibe alıyoruz. Genelde süt çocukluğu döneminde ve sonraki altı ay içinde en etkin sonuçları görüyoruz. Bebeklik döneminde ilacın günler ve aylar içerisinde hemanjiomu küçülterek ciltten kabarıklığını azalttığını gözlemlemek mümkün. İlacın, özellikle hemanjiomatozis denilen çoklu olgularda da etkinliği oldukça fazla ve sonuçları yüz güldürücü.

Bazen kritik bölgelerde bulunan ve ilaç ile küçültülen ama tam geçmeyen hemanjiomlara diğer ek tedavileri uygulamak gerekebiliyor (cerrahi gibi).  Sonuç olarak, damar beni ile doğan bebeklerin tedavi gerekliliği ve iç organ taramaları açısından değerlendirilmeleri, hele de vücudun önemli yerlerinde, büyüme eğilimi gösteren tiplerindense mutlaka tedavi edilmeleri gerekir.

Tüm çocuklarımıza sağlıklı, huzurlu günler ve eğitimlerinde başarılar dilerim.  

(Not: hemanjiomlar ve tedavileri konusunda değerli hocam Prof. Dr. Faik Sarıalioğlu’ndan çok şey öğrendik, kendisine saygılarımı sunarım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir